Rajd im. ks. Walentego Gadowskiego jest organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej i powstał z inicjatywy ks. Krzysztofa Czecha, byłego Asystenta KSM DT.

Swoją historię rajd rozpoczął w roku 1996 r., a kolejne jego edycje przyciągają co roku młodzież z całej diecezji na tereny Beskidu Sądeckiego.

Rajd1Beskid Sądecki jest to piękna i malownicza kraina rozciągająca się pomiędzy doliną Dunajca, a dolinami rzek Kamienicy, Mochnaczki i Muszynki. Pierwsze kroki postawione na tych terenach przenoszą w krainę pełną zieleni, spokoju i harmonii, w której łatwo jest odpocząć – mimo trudu drogi – i jeszcze mocniej poczuć wszechobecnego Boga.

Do uczestnictwa w rajdzie zgłaszają się drużyny utworzone z oddziałów KSM oraz inne zainteresowane grupy, niekoniecznie zrzeszone w stowarzyszeniu. Tradycyjnie już inicjatywa odbywa się w jeden z majowych weekendów.

Wyprawa rozpoczyna się w piątkowe popołudnie na szlaku, który drużyna wcześniej obiera sobie sama – przewidując również nocleg z piątku na sobotę. Jedynym warunkiem, który wybrana na rajd trasa musi spełniać, jest to, aby jej sobotnią metą była baza rajdu wyznaczona przez organizatorów. Przez wiele lat miejscem, w którym spotykali się strudzeni wędrowcy była Krynica-Słotwiny, obecnie drużyny spotykają się ze sobą w Piwnicznej-Zdroju.

rajd 8Pierwszą rzeczą, która daje się odczuć po przyjściu na miejsce – prócz ciepłego przywitania – jest ciepło ogniska i zapach pieczonych kiełbasek. Wystarczy kilka minut i na horyzoncie pojawiają się gitary, akordeony i inne, upiększające wspólny śpiew, instrumenty. W takiej atmosferze zmrok zapada bardzo szybko, a ciepło ogniska czuć nadal…

Obowiązkiem każdej drużyny jest posiadanie kapownika, w którym dokumentuje ona przebytą trasę poprzez przybijanie pieczątek w mijanych instytucjach, schroniskach, sklepach… Nie jest to tylko pamiątka, czy czysto formalny dokument. Kapownik jest bardzo ważnym elementem, który przydaje się w niedzielne przedpołudnie – stanowi on potwierdzenie długości i trudności trasy, co liczy się w konkursie, w którym bierze udział każda drużyna.Rajd 3 Ponadto 3-osobowa delegacja reprezentująca swoją grupę musi odpowiedzieć na pytania z zakresu wiedzy na temat Beskidu Sądeckiego, nauczania Kościoła oraz wyposażenia apteczki pierwszej pomocy. Każda grupa może również zaprezentować swój program artystyczny, za co również, są przydzielane dodatkowe punkty – co niejednokrotnie przechyla szalę zwycięstwa w często wyrównanej rywalizacji. Po konkursie i prezentacji ma miejsce uroczysta Msza Święta. Na zakończenie odbywa się wręczenie nagród najbardziej wyróżniającym się drużynom.

Rajd 2

Malowniczy teren Beskidu Sądeckiego znajdujący się na terenie Diecezji Tarnowskiej jest ojczyzną wielu Świętych i Błogosławionych. Na ziemiach Świętej Kingi, jako turysta, aktywnie wypoczywał Karol Wojtyła. Szlaki Beskidu wielokrotnie przemierzał już jako Papież modląc się, medytując w bliskości z Bogiem. Rajd jest doskonałą okazją by wspólnie ze znajomymi przebyć te same drogi i czerpać tą samą energię, co święci, a kto wie, czy za parę lat inni nie będą chcieli przebywać tych szlaków podążając naszymi śladami…?

Natomiast, dla wszystkich niezdecydowanych mamy jeszcze filmik, który powinien rozwiać wasze różne wątpliwości:

 

 

KSM DT